پسری 17 ساله هستم، چطور از احتمال افتادن به گناه جلوگیری کنم؟


سوال:
پسری 17 ساله هستم، احتمال افتادن به گناه، ناشی از شهوت را به خود می دهم، چند روزی است که در فکر ازدواج موقت هستم؛ ولی در عین حال مسائلی مثل: ابتلا به بیماری در ازدواج موقت، خطر وابستگی عاطفی، ذهنم را مشغول کرده است، آیا ازدواج موقت برای بنده مناسب است؟!

پاسخ:
بزرگوار شرایط روحی شما را درک می کنیم و می دانیم که کنترل شهوت و مدیریت میل جنسی یک کار بزرگی است، منتها اینکه جوانان در این مقطع سنی نیاز و تحول جنسی در آنها پدیدار می شود، یک حالت طبیعی است، در فرض مذکور ازدواج آن هم از نوع موقتش مشکل شما را درمان نخواهد کرد، چون بحث نیاز است و در رفع نیاز باید اساسی فکر کرد، هر چند نفس امر و نوع ازدواج موقت از بعد شرعی صحیح بوده و امر جایزی است، منتها با توجه به موقعیت سنی و شرایط شما توصیه می شود در این مسئله تامل بیشتری داشته و به عواقب این موضوع بیشتر بپردازید چه بسا صلاح شما در این باشد که فعلا صبور بوده و برای انجام مراحل مقدمات ازدواج گام هایی را بردارید،

نکاتی که از باب آسیب ازدواج موقت بیان شده، مطلب مهمی است و می توان این مسائل را با ضریب احتمال بالا پیش بینی کرد، بنابراین برای افزایش قدرت تحمل و صبر و مدیریت نیاز جنسی و کنترل شهوت؛ بهتر است از روش های پیشگیری و خود کنترلی استفاده کنید تا بعد از رسیدن به حالت تعدیل و مهیا شدن شرایط لازم اقدام به ازدواج کنید. البته اشاره کنیم که اگر شرایط فرد خیلی حاد و ضروری باشد، سفارش ما به جوانان، توصیه به ازدواج است. البته اگر طبق مشورت با یک مشاورمتخصص به صورت حضوری تصمیم قاطعی را اتخاذ کنند و یا بعد از سپری کردن مراحل پیشگیری و رعایت قوانین مدیریت جنسی وارد عرصه تصمیم شوند، قطعا بهترین تدبیر و تصمیم معقول انتخاب خواهد شد و فرد بعدا اظهار ندامت و پشیمانی و شکست را نخواهد کرد.

برای کنترل میل جنسی و رهایی از چنین فشارهای روانی، رعایت برنامه پیشگیری و مدیریت میل جنسی را پیشنهاد می کنیم؛ در این راستا نکاتی را عرض می کنیم:
1. ورزش منظم
ورزش کردن علاوه بر اینکه برای سلامت جمسی موثر بوده، در تقویت و اراده فرد و همچنین از لحاظ تعدیل نیاز جنسی می تواند تاثیر گذار باشد.
2. کنترل تغذیه ( مواردی که در افزایش میل جنسی و شهوتی موثر بوده را در تغذیه رعایت شود می تواند در کنترل نیاز جنسی بسیار تاثیر گذار باشد)
3. کنترل فکر
از افکاری که در بعد جنسی، ذهن شما را درگیر کرده، باید تعطیل کنید و به جای آن مسائلی مانند اهداف مهم زندگی و آینده و حتی مسائل اخروی مثل یاد مرگ و آخرت را جایگزین کنید.
3.استفاده از اوقات فراغت و نداشتن وقت خالی
برای تمامی لحظات خودتان برنامه ریزی کنید و نگذارید در اوقات فراغت ذهن شما خالی و به مسائل جنسی درگیر شود.
4. کنترل نگاه
اگر درگیر دیدن فیلم یا کلیپ های محرک هستید حتما ترک کنید و الا بعد شهوتی شما را بیش از حد تحریک خواهد کرد و همچنین از دیدن قیافه دختران و یا زنان نا محرم به صورت خاص حتما پرهیز کنید.
5. قطع رابطه با نا محرم
صحبت و گفتگوی با نامحرم اگر مبتلا هستید، باید دوری کنید، چون در تحریک شهوت بسیار موثر بوده و حتی به گناه می کشاند.
6. تلاوت قرآن
روزانه حداقل به مدت نیم ساعت تلاوت قرآن باعث می شود، احساس شما رنگ و بوی معنوی بگیرد و در تعدیل بعد شهوتی موثر می شود.
7. توجه به مضرات و مشکلات این راه
با خود بگوئید در این سنی که هستید شما باید مشغول تحصیل علم و ساختن آینده خود باشید، مشغول کردن ذهن به چنین مسائلی می تواند آسیبی به فرصت ها و تلاش شما باشد.
8. خواندن نماز
9. حضور در برنامه های معنوی مسجد
10. ریشه یابی عوامل محرک
هر گونه افکار و عواملی را که در گرایش به ازدواج موثر می باشد را نوشته و با یک مشاوره حضوری، راهکار مناسب اتخاذ شود تا بتوانید برای مدتی معین به یک خود کنترلی معقول برسید تا شرایط ازدواج به طور راحت فراهم شود.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=61306&p=977323&viewfull=1#post977323