ازدواج دختر و پسری که هم سن هستند اشکال دارد؟ توصیه کارشناسان در این رابطه چیست؟

ازدواج دختر و پسری که هم سن هستند اشکال دارد؟ توصیه کارشناسان در این رابطه چیست؟

حق اين است كه ما به تعداد انسان ها، شخصيت داريم و نيز نمي توانيم آن ها را جداي از ذهنياتشان، فرهنگ و رسومات، آداب و سبك تربيت خانواگي، باورها، مذهب، نگرش آنها، قوميت و... در نظر بگيريم.
بنابراين نسخه واحد نمي توان پيچيد و گفت الا و لابد بايد اختلاف سنی بین زوجین ۳ تا ۵ یا ۷ سال و .. باشد.  چه بسا در ازدواج ديده باشيد دختر بزرگتر هم بوده ولي ايرادي نبوده و زندگي خوبی داشته اند.

اما عللی که سبب می شود که ازدواج با خانم همسن توصیه نشود عبارتند از:

۱. وقتى سن زن چند سالى كمتر از مرد باشد اطاعت پذيرى او از مرد به عنوان سرپرست خانواده بيشتر و راحت تر خواهد بود. مضافا بر اينكه زن هميشه دوست دارد همسرش فردى، مقتدر، توانا و پناهگاه مطمئنى براى او باشد و اگر زن و مرد از نظر سنى در يك سطح باشند هيچ گاه زن چنين تصورى را از شوهرش ندارد و او را در حد خودش مى بيند. اما اگر شوهر چند سالى بزرگتر باشد و از تجارب بيشترى برخوردار باشد زن احساس مى كند همسر او كسى است كه شايستگى هاى لازم را براى اداره منزل دارد و مى تواند در پناه او يك زندگى آرامش بخش داشت.

۲. زن به دليل زايمان، شير دادن و... زودتر از مرد شكسته مى شود و هم سن بودن زن و شوهر باعث مى شود بعد از يك دهه زندگى و آوردن چند فرزند شادابى زن در حد شادابى و نشاط مرد نباشد و چه بسا مطلوبيت او نزد شوهر كم شود. بنابراين براى پيشگيرى از مسئله كاملا طبيعى و زيستى بهتر است اين تفاوت سنى همواره بين زن و شوهر باشد تا همواره زن از نشاط كافى برخوردار باشد و مطلوبيت او نزد شوهرش كاسته نشود. ممكن است بگوييد مرد هم بايد براى همسرش مطلوبيت داشته باشد، بله اين حرف درست است اما همان طور كه در بالا متذكر شديم مردها به دليل عدم زايمان و متحمل نشدن فرزند دارى و فرزندپرورشى ديرتر از زنان دچار شكستى و چين و چروك صورت و بدن مى شوند.

درصورتی که علل نباشند معلول هم نیست. یعنی در صورتی که چهره خانم از سنش کمتر نشان دهد یا تجربیات و بلوغ فکری مرد بالا باشد ظاهرا این اشکالات برطرف می شود.

در صورتی که تمام شرایط و کفویت را دارا باشد صرفا به خاطر سن توصیه بر ازدواج نکردن نمی کنند. لذا شما باید شرایط خود و طرف مقابل و ویژگیهای ایشان را مد نظر قرار دهید و شرایط ایشان را ارزیابی نمایید و تنها در ملاکهای اصلی خود پافشاری نمایید و سپس تصمیم گیری نمایید.

این را هم بدانید سن تنها یک نشانه می باشد و برای خوشبختی و کم بودن اختلاف علل دیگری نیز موثر هستند. چه اینکه در موارد زیادی، ازدواج هم سن صورت گرفته است و اکنون بسیار خوشبخت هستند و ازدواج هایی نیز با تفاوت سنی  صورت گرفته که الان خوشبخت نیستند و اختلافات فراوانی دارند.