من عاشق خواهر زنم شده ام؟

سؤال:
من عاشق خواهر زنم شده ام چطور میتوانم به ایشان برسم؟ از نظر شرعی می دانم جمع بین دو خواهر ممکن نیست ولی من واقعا دوستدار ایشان هستم و فکر می‌کنم صفات خوبی نسبت به همسرم دارد. شاید اگر راه دیگری نداشته باشم همسرم را طلاق داده و با خواهر او ازدواج کنم.. او یک دختر مجرد و خیلی مهربان است.
پاسخ:
آنجا كه يكي از اهداف اسلام ايجاد پيوند ميان افراد و تشكيل كانونهاي خانوادگي است و طلاق را كه مخالف فطرت و طبيعت انسان مي باشد، مورد نكوهش قرار داده و شايستة سرزنش مي شمرد و آن را امري مبغوض خداوند معرفي كرده است،

امام صادق (عليه السّلام) مي‌فرمايد: «ما مِن شي ممّا احَلّ اللهُ اَبغَضُ اليه مِن الطّلاق و انَّ اللهَ عَزَوجَلَ يَبغَضُ المُطَلّاق الذَّواق» هيچ چيزي در بين چيزهاي حلال مبغوض تر از طلاق نزد خدا نيست،‌ خداوند متعال هر شخص طلاق دهنده از روي هوسهاي زودگذر را مبغوض مي دارد.(1) گاهي اوقات عامل دلسردي بلند پروازيها و توقعات بي جاي پسر و دختر است،‌مثلا توقع داشته همسرش در حد عالي زيبايي و بدون عيب باشد، ولي حالا فهميده كه اينگونه نيست، يا اينكه در صورت يا بدن داراي عيب كوچك و قابل اغماضي است يا اخلاق و رفتار اجتماعي يا كيفيت خانه داري او در حد توقع نيست و بعدا فهميده كه بر طبق دلخواهش نيست و به طور كلي عامل دلسردي او از همسرش اين است كه ايده آل و طبق دلخواهش نيست و توقعات و آرزوهايش را برآورده نمي سازد، نه اينكه شرايط و مزاياي يك همسر معمول و متعارف را ندارد.

پرسشگر محترم! علاقه ی شما به خواهر همسرتان از جنس علاقه هایی است که پایان آن جز خسارت و تباهی نیست. علاقه ای که حاصل چند رفتار ظاهری و مهربانانه بوده نمی تواند پایه یک زندگی مشترک شود چه رسد به اینکه بتواند یک زندگی را بر هم زده و زندگی دیگری را تشکیل دهد.
آیا به تبعات چنین رابطه ای فکر کرده اید و می دانید چه عواقبی در انتظار شماست؟ آیا با خود فکر کرده اید دیگران در مورد شما چه می گویند و چه قضاوتی خواهند داشت؟! جنبه ی شرعی که اصلا قابل تغییر نیست و فقط تنها راهکار طلاق همسرتان است اما واقعا در این بین گناه همسرتان چیست؟! تازه شما از علاقه ی خواهر همسرتان نیز به خودتان اطمینان ندارید و بیان کردید «فکر می کنم» پس بهتر است ذهن خودتان را درگیر این ماجرایی که پایانش حسرت است نکنید.
به هر حال، وضعيتي كه توصيف كرده‌ايد، به جز از طريق انديشه و تفكر منطقي و كنار گذاشتن احساسات و عواطف غريزي قابل حل شدن نيست. به هر حال، با توجه به وضعيت موجود مي‌بينيد كه امكان رسيدن شما و ايشان به هم، تقريبا غير ممكن است. با اين وصف، آيا راهي جز فراموش كردن فرد مورد نظر وجود دارد؟!
اما براي اينکه این علاقه از قلبتان خارج شود به چند راهکار عمل کنید:
1.
تلاش کنید خوبی های همسرتان را پر رنگ تر ببینید و او را با دیگران مقایسه نکنید.
2.
به هيچ عنوان از احساس خود با همسرتان سخن نگوئيد.
3.
از اين به بعد روابط خود را با خواهر همسرتان كاهش دهيد و سعي كنيد كمتر با او روبرو شويد.
4.
زماني كه ذهن شما متوجه فرد مورد نظر مي شود، با سرعت ذهن خود را به موضوع ديگري معطوف كنيد.
5.
به ياد داشته باشيد چنين افكاري به غير از تيره كردن روابط شما و همسرتان و كم كردن لذت شما از زندگي مشترك فائده ديگري ندارد.
موفق باشید.
---------------------------------------------------------------------------

 
پی نوشت:
1. حر عاملي، محمد بن حسن، وسائل الشيعه، انتشارات اسلاميه، 1367، ج15، ص267.