هنگام نزدیکی با همسرم ، شخص دیگری را تصور می کنم، آیا این گناه است؟


سوال:
خانمی هستم حدودا 30 ساله و متاهل و دارای دو فرزند.
مشکلی که من دارم اینه که من به همسرم علاقه ای ندارم و هنگام نزدیکی با او شخص دیگری را تصور می کنم، آیا این کار گناه است؟
البته آن شخص از من بسیار بسیار دور است و شاید دیگر هرگز او را از نزدیک نبینم چه برسد به اینکه با او نزدیکی داشته باشم.

پاسخ:
از حسن اعتمادتون به این انجمن سپاسگذارم و امیدوارم با نکاتی که خدمتتون عرض میکنم مسئله شما حل شود.
خیال پردازیها و فانتزی های جنسی انواع مختلف و از نظر شدت نیز متفاوت می باشند.برخی از این خیالپردازیها بلامانع می باشد و خطری هم ندارد ولی برخی دیگر آسیب زننده و زمینه انحراف را فراهم می نماید.
آنجایی که فرد در حین رابطه جنسی با همسرش،خود و همسرش را در جایی مناسب و در شرایطی مناسب تصور می کند و سعی می کند لذتش را مضاعف کند آسیب چندانی ندارد و البته نیاز است که از شدت آن نیز جلوگیری نمود.
اما آنجایی که فرد در حین رابطه فرد دیگری را تصور می کند(چه فردی که در دسترس است،یا فردی که در فیلمهای پورنو دیده است و...) آسیبهای زیادی را به همراه می آورد. که عبارتند از:

 

 1. ایجاد زمینه انحراف جنسی و ارتباط با فردی که در ذهن دارد.
 2. سرد شدن بیش از پیش رابطه محبت آمیز شما با همسرتون
 3. کم شدن رابطه محبت آمیز با همسرتون
 4. احساس گناه : در صورت کنترل نشدن این شهوت و رابطه جنسی خیالی، وضعی به وجود می‌آید که شخص به طور ناخودآگاه گرفتار عذاب وجدان و احساس گناه می‌شود. همچنین به مرور زمان، چنین فردی خود را موجودی منحرف و بی‌مصرف در اجتماع خواهد یافت. لذا، شکل‌گیری عقده‌های روحی و احساس حقارت در فرد از پیامدهای اجتناب‌ناپذیر و حتمی‌الوقوع این گونه افکار است که موجب اختلافاتی در روابط اجتماعی و زناشویی فرد می‌شود.
 5. چون امری ذهنی است شما برای ارضاء نیاز دارید که هر دفعه بیشتر از دفعه قبل به آن فرد فکر کرده و به افکارتون بال و پر دهید در نتیجه روز به روز افکار قبلی کم اثر شده و شما برای ارضا نیاز دارید به بال و پر بیشتر دادن به افکار.لذا روز به روز افکارتون پیچیده تر شده و لذت شما از رفتار واقعی کمتر می شود.
 6. طبیعتا رابطه ذهنی جذابیت بیشتری دارد لذا در صورتی که به این رویه عادت نمایید و بیش از پیش تکرار نمایید روز به روز جذابیت رابطه جنسی واقعی کمتر شده و شما را برای ارضاء به وادی های دیگری می کشاند.
 7. فرزندی که از این نوع رابطه به دنیا می آید ضمن آنکه معنویت لازم را ندارد مصداق روایت می شود.«یَا عَلِیُّ لَاتُجَامِعِ ‏امْرَأَتَکَ ‏بِشَهْوَةِ امْرَأَةِ غَیْرِکَ‏ فَإِنِّی أَخْشَى إِنْ قُضِیَ بَیْنَکُمَا وَلَدٌ أَنْ یَکُونَ مُخَنَّثاً أَوْ مُؤَنَّثاً مُخَبَّلاً»؛یا علی، هنگام زناشویی، خیال زن ‏دیگرى ‏را در خاطر نیاور که می‌ترسم اگر فرزند پسری متولد شود دارای صفات و روحیات زنانه شود و اگر فرزند دختری متولد شود، معلول ذهنی یا جسمی شود.(1)
 8. و...راهکارهای کنترل فانتزی ها وخیالپردازی های نامناسب:
 • آگاهی از علت این حس: تنها خود شما هستید که می‌توانید تشخیص دهید، دلیل هوی و هوس و شهوت‌تان چیست؟ از خود بپرسید: آیا این خیالپردازی‌ها، هوس و شهوت، فقط به دلیل زیاده‌روی میل درونی شماست یا این که فقط به عنوان نشانگری از میل ذاتی و مفیدی است که برای تقویت و لذت بیشتر از رابطه جنسی لازم و ضروری است؟
  در چنین مواقعی بهتر است به درون خود مراجعه و در جستجوی علت اصلی باشید و آن را پیدا کنید. به طور مثال، آزار جنسی یا وجود رابطه جنسی ناموفق می‌تواند دلیلی باشد که جهت فکر و تخیل فرد درباره رابطه جنسی به سوی خلاف پیش رفته و به مشکلات و انحرافات جنسی منجر شود.


 • پذیرش میل جنسی و افکار مناسب:بدانید که میل جنسی حق و درست است و اشکالی برای ارضاء مناسب آن نیست و افکار مناسب آسیب چندانی را ندارد و بین این خیالپردازیها و خیالپردازیهای نامناسب تفکیک قائل شوید. • اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و از سرزنش بیش از حد که شما را ناامید می کند خودداری نمایید.و بدانید که با امید و اراده خوب می توانید از خیالپردازیهای نامناسب خودداری نمایید


 • غلبه بر تصورات ذهنی خود: برای غلبه بر خیالپردازی‌های جنسی افراطی، سعی کنید تصورات صحیح و مناسبی را در ذهن خود پرورش دهید.در این مرحله مهم و حیاتی، به​جای احساس، منطق خود را حاکم و عاقلانه برخورد کنید. بهتر است در حین خیالپردازی به روابطی معقول و طبیعی فکر کنید و از اندیشیدن به روابط یا حالاتی که ممکن است به جسم یا روح شما آسیب بزند، بشدت پرهیز کنید.
  در ضمن، فکرکردن به رابطه جنسی زیبا و دلنشینی که قبلا با همسرتون تجربه کرده‌اید و از آن لذت برده‌اید، می‌تواند به شما در پیشبرد اهدافتان کمک شایانی کند. علاوه بر آنچه گفته شد، سعی کنید در خیالاتتان، خود را جای هیچ شخصیت خارجی دیگری نگذارید در خیالاتتان هم، خود واقعی‌تان و همسرتون را حفظ کنید. • حرکت به سمت یک رابطه جنسی حقیقی: با همسرتان نزدیکی داشته باشید و خود را ملزم به رابطه جنسی عملی و اصولی کنید.احتمالا با پرداختن به آن، نه تنها می‌توانید بخشی از رویاهای جنسی منطقی خود را ارضاء کنید، بلکه همچنین به این طریق خواهید توانست تمام انرژی خود را صرف یک رابطه جنسی حقیقی و واقعی کنید نه خیالات واهی. لازم به ذکر است، با هدایت این حس خیالپردازی جنسی در جهت غیرافراطی و واقعی، خواهید توانست با به کارگیری تصورات خیالی خود در راستای رابطه جنسی واقعی با همسرتون نهایت لذت را ببرید و به سبب آن به آرامش درونی و احساس خوشنودی برسید.در اسلام هرنوع لذت بردن زن و شوهر از هم جایز است ولی به شرطی که کرامت انسانی حفظ شود.

از نظر شرعی و حکم شرعی لازم است که کارشناسان فقه و احکام پاسخ دهند.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی


پی نوشت:
1. ابن بابویه، محمد بن على‏، من لا یحضره الفقیه،‏ محقق، مصحح، غفارى، على اکبر، دفتر انتشارات اسلامى، قم، چاپ دوم، 1413ق
.ج 3، ص 552.

 

http://www.askdin.com/showthread.php?t=61940&p=976346&viewfull=1#post976346