تاثیر حروف ابجد بر فرزند

پرسش:
آیا اسم بچه بر اساس حروف ابجد و... بر اساس نام پدر و مادرش در حرف شنوی و اخلاق بچه تأثیر دارد؟
 
 
پاسخ:
نام‌ها در تکوین شخصیت انسان تأثیری انکارناپذیر دارند. نام نیکو می‌تواند انگیزه نیکوکاری و گرایش به سوی الگوهای مطلوب را در فرد ایجاد کند و نام گذاری‌های تحقیرآمیز و نکوهیده ممکن است به گرایش‌های منفی، انزوا، انتقام و پرخاشگری منجر شود. اصل توصیه بیانات دینی بر انتخاب نام نیکو بر فرزندان است، و بحثی از انتخاب اسم بر اساس حروف ابجد و... نیست و اگر چنین امری تأثیر داشت، به سادگی در دین به آن توصیه می‌شد. به عنوان نمونه:
 
الف: پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:«حَقُ الْوَلَدِ عَلَی وَالِدِهِ أَنْ یحْسِنَ اسْمَهُ وَ أَدَبَه (۱) یکی از حقوق فرزند بر پدر این است که نام نیک و زیبا برای او انتخاب کند، و او را نیکو تربیت نماید.»
ب: امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «أَصْدَقُ الْأَسْمَاءِ مَا سُمِّی بِالْعُبُودِیةِ وَ خَیرُهَا أَسْمَاءُ الْأَنْبِیاءِ (۲) درست‌ترین نام‌ها آن است که بر بندگی دلالت نماید و بهترین آنها، اسامی انبیاء (علیهم السلام) می‌باشد.»
 
البته به انتخاب نام نیکو هم نباید اکتفا نمود، بلکه بحث تربیت را هم باید پیگیر بود، چنانچه در حدیث اول بعد از توصیه به نام نیکو، بحث ادب، هم مطرح می‌شود.
 
 
 
پی نوشت‌ها:
 
۱. ابن بابویه، محمد بن علی،من لا یحضره الفقیه، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،۱۴۱۳ق،ج۴، ص۲۷۲.
۲. مجلسی، محمد باقر بن محمد تقی، بحار الأنوار(ط- بیروت)،‌دار إحیاء التراث العربی، بیروت، ۱۴۰۳ ق،ج۱۰۱، ص۱۳۰.
۳.همان، ص۱۳۰-۱۳۱.