حجاب و روانشناسی (حجاب مانع دیده شدن)

سؤال:

دختری 27 ساله و مذهبی هستم. اوائل بلوغم نسبت به حجاب توجه ویژه ای داشتم ولی الان یه کم ذهنیتم نسبت به آن تغییر کرده و خواستگار هم ندارم.
به نظرم اگر همانطور که روانشناسان و کارشناسان مذهبی توصیه می کنند که دختر بیشتر شناخته شود اگر من هم کمی آرایش داشته باشم و لباس های رنگی بپوشم علاوه بر اینکه بیشتر روحیه خودم بهتر می شود، در جامعه نیز بیشتر دیده می شوم و توجه دیگران به من بیشتر خواهد شد و به تبع خواستگاران بهتری خواهم داشت. آیا این موضوع را تأیید می نمایید؟ آیا آرایش کم یا لباس رنگی با این هدف اشکال دارد؟ با نیاز به دیده شدن و دوست داشته شدن چطور کنار بیایم؟
 

پاسخ:
خواهر گرامی!
لزوم پوشش و حجاب زن در برابر مرد بيگانه يكي از مسائل مهم اسلامي است که این امر در جای جای قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم‌السلام) مورد تأکید قرار گرفته است. خداوند متعال در سوره نور می‌فرماید: «وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَ يحَفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَ لْيَضْرِبْنَ بخُمُرِهِنَّ عَلىَ‏ جُيُوبهِنَّ؛ و زنان مؤمن را بگو تا چشم‌ها (از نگاه ناروا) بپوشند و فروج و اندامشان را (از عمل زشت) محفوظ دارند». (1) تمام فقهاي اسلام، حجاب را از ضروريات ديني مي‌دانند.

دو نکته:
1-
آيه درباره احكام نگاه كردن بانوان به مردان است.
2-
آيه: [ولا يبدين زينتهن الا ماظهر منها...] درباره احكام حفظ و رعايت حجاب شرعى در مقابل نامحرم است. واژه «ابداء» كه در آيه شريفه آمده است به معناى اظهار و آشكار نمودن است و مراد از «زينت» در آيه شريفه مواضع و جايگاه‏هاى زينت است مانند: محل زينت‏هاى گوناگون از بدن كه ابداء و آشكار نمودن آنها جايز نيست مگر مواردى كه استثناء شده است مانند: محل انگشترى (كه انگشتان دست و خود دست است) و محل سرمه كشيدن (كه چشمان است). (2) بنابراین نمی توان گفت اگر کمی آرایش کنم یا لباس رنگی و جذاب بپوشم اشکال ندارد بلکه معیارهای دینی در این مورد دقیق است.

خواهر محترم! نمی دانیم از کی و کجا دیدگاه شما نسبت به حجاب تغییر پیدا کرده است ولی به نظر می رسد شما با اصل این موضوع مشکلی ندارید ولی در کیفیت آن با سؤالاتی مواجه هستید. زیرا حتی آرایش کم یا به اصطلاح جامعه «ته آرایش» نیز در مقابل نامحرم دارای اشکال است.

مسئله دیگر در مورد رنگ های مورد استفاده در بحث حجاب است. در روانشناسی رنگ ها به برخی از رنگ ها رنگ های جذاب می گویند، برخی اشتها آور هستند، برخی برای خواب مفید هستند و برخی نیز صامت هستند.

رنگ های صامت همان رنگ هایی هستند که جذبی را به دنبال ندارند. مانند رنگ مشکی که هیچ کس با نگاه کردن به آنها تحریک نمی شود ولی دیگر رنگ ها این خاصیت را ندارند. برای همین هم اساسا در عزا از رنگ مشکی استفاده می شود. استفاده شما از رنگ های روشن ممکن است شما را جذاب تر سازد ولی نوع حجاب شما را نوع دیگری معرفی می نماید و علاوه بر خواستگاران واقعی نگاه دیگر افراد را نیز به دنبال خود می کشاند و ... .

در مورد نداشتن خواستگار نیز سعي كنيد به اندازه ديده و درست شويد. تصديق مي كنيد كه مردم كه نمي توانند بيايند يكي يكي درب خانه ها را بزنند و دختران جوان دم بخت را جستجو كنند پس لازم است شما در محافل و مجامعي كه در آن شأن و حرمتتان حفظ مي شود به اندازه لازم حضور داشته باشيد به ويژه در محافل مذهبي مثل مساجد و حسينيه ها. البته با نيت جلب رضايت خداوند نه صرفا جهت ديده شدن. اين را گفتم چون بعضي از دختر خانم ها يا در كنج خانه با چيپس و پفك و تلويزيون و تلفن مشغولند يا برعكس دائما بدون رعايت شأن و منزلتشان در كوچه و خيابان و امثالهم مشغول جلوه نمائي هستند كه در هر دو صورت مردم در موردشان قضاوت خوبي نخواهند داشت. پس براي حضور در اجتماع تعادل را حفظ كنيد.

حتما مي دانيد كه ناپاك ترين پسران هم براي ازدواجشان به دنبال دختراني پاك مي گردند (كه البته به استناد آيه 26 سوره مباركه نور، خداي متعال مانع چنين ازدواجي مي شود) لذا همچنان در انظار مردم عفيف و پاك حاضر شويد و در صورتيكه مانتوئي يا چادري هستيد خواهشا كامل از اين دو پوشش استفاده كنيد چون معني ندارد دختر خانمي چادر را مثل شنل به سر كند در حاليكه مانتوي قرمزش زير آن جلوه نمائي كند يا موهايش از زير چادر به وضوح در معرض ديد نامحرم باشد يا دخترخانمي مانتو تنگ و كوتاه و بدن نما به تن كند يا روسري را آنچنان به سر كند كه نيمي از موي سرش را بيشتر نپوشاند. اينها را گفتم كه بگويم مردم از كيفيت پوشش شما در مورد شخصیت تان قضاوت مي كنند.

------------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت:
1.
نور:31.
2.
براى آگاهى بيشتر ر. ك: الميزان، ج 15، ص 111 و 112.